Nigdy nic nie braa miaa tytu uczennicy roku - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk. Katalog Bogusława SzczypińskaJęzyk polski, ScenariuszeJak pisze o miłości poeta "czasów niepoetyckich?" - "Między nami nic nie było" A. Asnyka - scenariusz lekcji dla klasy III technikum zawodowego Jak pisze o miłości poeta "czasów niepoetyckich"? - "Między nami nic nie było" A. Asnyka Scenariusz lekcji dla klasy III technikum zawodowego. I Cele operacyjne: Uczeń: - współpracuje z grupą - analizuje wiersz - formułuje wnioski - dokonuje porównania innymi wierszami o miłości(romantyków) II Metody: pogadanka wstępna, metoda problemowa. III Przebieg lekcji: 1. Pogadanka wstępna. Odwołanie się do znanych już wierszy poety, omawianych podczas wprowadzenia do pozytywizmu, tzw. wierszy programowych: "Do młodych", "Daremne żale". Uzupełnienie wiedzy o A. Asnyku. Poeta, uczestnik powstania styczniowego, autor wierszy, w których zawarty był program pozytywistów, także wierszy o miłości. Znany także pod pseudonimem El...y. 2. Zapisanie tematu lekcji. Podanie krótkiej informacji o wierszu. Wiersz "Między nami nic nie było" napisany został w 1870 r. i wiąże się z postacią Anieli Grudzińskiej, którą poeta poznał dwa lata wcześniej. Ona miała wtedy 16 lat, on 30. Panna nie brała tej znajomości poważnie, w przeciwieństwie do poety. Nie należy jednak zbyt dosłownie odnosić tej historii do wiersza, gdyż sam poeta w innym liryku pisze: "Ja ją kochałem, tak mi się zdaje..." (do którego zresztą wiersz przyznawała się niejedna kobieta). 3. Postawienie pytania głównego: Jak pisze o miłości Adam Asnyk? 4. Wzorowe odczytanie utworu. 5. Ciche czytanie utworu 6. Analiza. Praca w grupach. I grupa II grupa Czego nie było: Co było (czyli prócz): żadnych zwierzeń prócz wiosennych marzeń wyznań żadnych girlandy tęcz nic nie łączyło jasnych zdrojów III grupa Ile razy pojawia się wyraz "prócz". Analiza związków wyrazowych. Wnioski: (czy można powiedzieć "nic", jeśli jest wyraz "prócz"). IV grupa. Nastrój wiersza (analiza środków stylistycznych) Wnioski: Nie było mowy o miłości (środki stylistyczne- paralelizmy składniowe). Była nadzieja. Uczucie? Coś nieuchwytnego, co mogło być miłością. Może nieodwzajemnioną? (środki stylistyczne- epitety, przenośnia). Podmiot liryczny wyznaje, że nic głębszego nie łączyło dwojga ludzi. Nie znaczy to jednak, że nie rodziło się uczucie, przynajmniej z jednej strony, mimo że stać mówiącego na autoironię. Ta autoironia i zastosowane związki wyrazowe powodują, że nastrój wiersza nie jest przygnębiający (marzenia, girlandy tęcz, jasne zdroje). 7. Czy podobnie o miłości pisali romantycy? Co łączy te utwory? Asnyk nie pisze o miłości szczęśliwej, podobnie jak romantycy. Potrafi jednak łączyć ironię z sentymentalnymi atrybutami miłości tkliwej (otoczenie przyrody). W miejsce rozpaczy, łez, cierpienia wprowadza ironię, próbę zdystansowania się, spojrzenia z boku na nieodwzajemnione uczucie. 8. Głosowa interpretacja utworu.(z podziałem na role: ONA- "Między nami..". ON- "Prócz.." 9. Zadanie pracy domowej.(do wyboru) A. Wypisz z wiersza najciekawsze środki stylistyczne, uzasadnij wybór. B. Naucz się wiersza na pamięć. C. Dokonaj analizy porównawczej z dowolnym wierszem romantyków o miłości 10. Ocena pracy uczniów. Opracowanie: Bogusława Szczypińska Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. Tekst piosenki Gdyby był. (To nie tak miało być ) Nigdy nic nie brała. Miała tytuł uczennicy roku. Projekty i konkursy. Wokół masa bliskich osób. Ojciec prawnik. Matka lekarz. I co do niej wielkie plany. Katalog KuratoriumHistoria, Tematy maturalnePisemny egzamin dojrzało¶ci z historii -1999/2000 (¦l±sk) Temat maturalny z zasobów serwisu edukacyjnego Copyright © Edgard Multimedia Pisemny egzamin dojrzało¶ci z historii szkoły młodzieżowe sesja wiosenna rok szkolny 1999/2000 Termin: 10 maja 2000 r. ¦l±skie Kuratorium O¶wiaty w Katowicach 1. Rzeczpospolita doby saskiej na tle przemian politycznych, gospodarczych i kulturalnych Europy. 2. Kierunki i efekty działalno¶ci polskich emigracji popowstaniowych XVIII i XIX wieku. 3. Czę¶ć A - dokonaj analizy Ľródeł. Czę¶ć B - napisz wypracowanie na temat: Droga ku wojnie - ¶wiat w latach 1933-1939. ¬ródła do tematu "Droga ku wojnie - ¶wiat w latach 1933-1939" ¬ródło A Marszałek ¦migły-Rydz liczy na pomoc sojuszników. Fotomontaż jaki ukazał się w prasie paryskiej w sierpniu 1939 roku. Ekwilibry¶ci: Daladier, ¦migły-Rydz, Chamberlain. ¬ródło B "Gazety Wojenne" ¬ródło C Hitler po nieudanym puczu w 1923 roku, "Marsz ku wojnie", W: zeszyty "II wojna ¶wiatowa" Zamiast zdobywać władzę z broni± w ręku, wetkniemy - ku zmartwieniu posłów katolickich i marksistowskich - nos do Reichstagu. Przegłosowywanie ich zamiast rozstrzeliwania będzie co prawda dłużej trwało, ale w końcu ich własna konstytucja dopomoże nam do zwycięstwa. Każde legalne postępowanie jest powolne, ale prędzej czy póĽniej zdobędziemy większo¶ć - a tym samym Niemcy"… ¬ródło D Hitler o polityce, "Marsz ku wojnie", W: zeszyty "II wojna ¶wiatowa" "Stworzę propagandow± podstawę do rozpętania wojny, mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna. Zwycięzcy póĽniej nikt nie zapyta, czy mówił on prawdę, czy nie. Kiedy wszczyna się i prowadzi wojnę, ważna jest nie sprawiedliwo¶ć, lecz zwycięstwo. Opancerzyć serca przed współczuciem. Działać brutalnie. 80 milionów ludzi musi zdobyć swoje prawa. Ich istnienie musi być zapewnione. Silniejszy ma rację. Maksymalna bezwzględno¶ć"… ( ¬ródło E Hitler o polityce, "Marsz ku wojnie", W: zeszyty "II wojna ¶wiatowa" "Rozwi±zywanie problemów wymaga odwagi. Nie wolno stosować zasady rozwi±zywania problemów przez dostosowanie się do okoliczno¶ci. Raczej odwrotnie: okoliczno¶ci naginać do swoich ż±dań. Bez wtargnięcia do obcych państw, bez targnięcia się na cudz± własno¶ć nie jest to możliwe. Podstaw± każdej siły jest przestrzeń życiowa mierzona wielko¶ci± państwa. Jaki¶ czas można znosić wyrzeczenia, ale w końcu trzeba podj±ć decyzję, tak albo tak… Polska będzie zawsze po stronie naszych wrogów - …Gdańsk nie jest przedmiotem, o który idzie gra. Rzecz w poszerzeniu przestrzeni życiowej na Wschodzie, w rozwi±zaniu problemów bałtyckich i zapewnieniu narodowi wyżywienia… Nie mamy nic do stracenia, możemy tylko wygrać. Nasza sytuacja gospodarcza na skutek nałożonych na nas ograniczeń jest taka, że mogliby¶my wytrzymać jeszcze zaledwie kilka lat… Nie pozostaje nam nic innego, musimy działać… Nasi przeciwnicy nie brali pod uwagę siły mojej osobowo¶ci. To marne robaki. Przygl±dałem im się w Monachium"… (1939) ¬ródło F Układ niemiecko-japoński w sprawie wspólnego zwalczania Międzynarodówki Komunistycznej, tzw. pakt antykominternowski, zawarty w Berlinie 25 XI 1936 r. Wiek XX w Ľródłach, Melania Sobańska-Bondaruk, Stanisław Bogusław Lenard. Rz±d Rzeszy Niemieckiej i Cesarski Rz±d Japoński. ¦wiadome, że celem Międzynarodówki Komunistycznej, nazwanej Kominternem, jest rozkład istniej±cych państw i zawładnięcie nimi za pomoc± wszelkich dostępnych ¶rodków. Przekonane, że tolerowanie mieszania się Międzynarodówki Komunistycznej w stosunki wewnętrzne narodów zagraża nie tylko ich pokojowi wewnętrznemu i dobrobytowi społecznemu, lecz także pokojowi ¶wiata w ogóle. Pragn±c współpracować ze sob± dla obrony przed rozkładem komunistycznym, zgodziły się na następuj±ce postanowienia: Art. I Wysokie Państwa układaj±ce się postanawiaj± informować się nawzajem o działalno¶ci Międzynarodówki Komunistycznej, naradzać się nad koniecznymi ¶rodkami obronnymi i realizować je w ¶cisłej współpracy. Art. II. Wysokie Państwa układaj±ce się zaprosz± wspólnie inne państwa, których spokój wewnętrzny zostanie zagrożony rozkładow± działalno¶ci± Międzynarodówki Komunistycznej, do podjęcia ¶rodków obronnych w duchu niniejszego układu lub do uczestniczenia w niniejszym układzie. […] Sporz±dzono w dwóch egzemplarzach w Berlinie, dnia 25 listopada 1936 roku. ¬ródło G Tzw. protokół Hossbacha. (1937 r.) W: II wojna ¶wiatowa "Marsz ku wojnie" "W ogóle führer uważa za bardzo prawdopodobne, że Anglia, a przypuszczalnie także Francja, cichaczem spisały już na straty Czechy i pogodziły się z tym, że w pewnym momencie Niemcy rozstrzygn± tę kwestię. Anglia nie będzie brała udziału w wojnie przeciw Niemcom przede wszystkim ze względu na trudno¶ci, jakie przeżywa imperium, oraz dlatego, że nie zechce dać się wci±gn±ć do długotrwałej wojny europejskiej. Stanowisko Anglii na pewno nie pozostanie bez wpływu na pozycję Francji. Wyst±pienie Francji bez poparcia Anglii, z perspektyw±, że natarcie załamie się przed naszymi zachodnimi fortyfikacjami, jest mało prawdopodobne. Nie należy też oczekiwać, by Francja bez udziału Anglii przeszła przez Belgię i Holandię…" ¬ródło H W dniu 5 listopada 1937 roku w kancelarii Rzeszy Hitler sprecyzował wobec dowódców wojskowych swoje plany na najbliższ± przyszło¶ć. "…naszym pierwszym zadaniem - mówił na tej naradzie - musi być rozbicie Czech i równocze¶nie Austrii, aby nie dopu¶cić do powstania niebezpiecznej sytuacji na tym skrzydle przy ewentualnym natarciu na zachód". Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach s± chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
\n \nnigdy nic nie brała miała tytuł uczennicy roku
czas- kuba wolski - Tekściory.pl – sprawdź tekst, tłumaczenie twojej ulubionej piosenki, obejrzyj teledysk.
Tekst piosenki: ( To nie tak miało być ) 1. Nigdy nic nie brała ,miała tytuł uczennicy roku. Projekty i konkursy, wokół masa bliskich osób. Ojciec prawnik, matka lekarz i co do niej wielkie plan . Neurochirurg na W-U-M, do Warszawy. Zewnątrz było tak pięknie, lecz po nocach płakała. Skazana na samotność, miłość nie okazywana. Nie chciała ich zawieść, cały czas nauka i nauka. Rodzice myśleli tylko o tym by na nią zarabiać. Poznała chłopaka, innego niż cała reszta. Pokazał jej taki świat o którym nie miała pojęcia. Wykradał ją w nocy z domu, przez co okno na ulice. Dostała to, czego nie okazali jej rodzice. Pierwsze szlugi z ręki, potem co dzień nowa paczka. Na domówkach alkohol, to była tylko namiastka. Raz na jednej z nich na stół wysypał mefedron. Tak się kończy gdy w rodzinie kasa jest tą najważniejszą. ( Jest tą najważniejszą) Ref: (To nie tak miało być , To nie tak miało być) Miał świeczki w oczach zapatrzony w nieruchome ciało. Było ciepłe wciąż, ale z duszy nic już nie zostało. Rany na białej skórze opisywały jej żywot. Gdyby był tu wcześniej nic by się nie wydarzyło. (To nie tak miało być, To nie tak miało być) Miał świeczki w oczach zapatrzony w nieruchome ciało. Było ciepłe wciąż, ale z duszy nic już nie zostało. Rany na białej skórze opisywały jej żywot. Gdyby był tu wcześniej nic by się nie wydarzyło. 2. Mogła tyle osiągnąć, ale świat jest bezlitosny. W wieku 11 lat już musisz stawać się dorosły. To jest świat bez zasad, które dawno ustalone, ale żadna władcza ręka tu nie wygra z wolną wolą. Wszystko jest dostępne, masz na wyciągniecie ręki. Acodini beta to są halucynogenne leki. Męczyły go myśli sytuacja w domu cienka, nie potrafił uciec od nich i nie mógł po dragi sięgać. Mijały miesiące, nienormalne że był czysty. Każde spojrzenie na igłę przypominało marzyć z tym. Miał świeczki w oczach, może też znasz to uczucie, kiedy czasu już nie cofniesz i tak pragniesz przed całym światem uciec. Zamknął się w łazience łzy mu płynęły, woda z kranu grała mu melodie symfonii ziemi. Chcieli tylko szczęścia, śmiertelna dawka, nie miał kogo ratować, życie to karma. Ref: (To nie tak miało być.) Miał świeczki w oczach zapatrzony w nieruchome ciało. Było ciepłe wciąż, ale z duszy nic już nie zostało. Rany na białej skórze opisywały jej żywot. Gdyby był tu wcześniej nic by się nie wydarzyło. ( To nie tak miało być.) Miał świeczki w oczach zapatrzony w nieruchome ciało. Było ciepłe wciąż ale z duszy nic już nie zostało. Rany na białej skórze opisywały jej żywot. Gdyby był tu wcześniej nic by się nie wydarzyło. (To nie tak miało być.) Miał świeczki w oczach zapatrzony w nieruchome ciało. Było ciepłe wciąż ale z duszy nic już nie zostało. Rany na białej skórze opisywały jej żywot. Gdyby był tu wcześniej nic by się nie wydarzyło. (To nie tak miało być.) Miał świeczki w oczach zapatrzony w nieruchome ciało. Było ciepłe wciąż ale z duszy nic już nie zostało. Rany na białej skórze opisywały jej żywot. Gdyby był tu wcześniej nic by się nie wydarzyło. Dodaj interpretację do tego tekstu » Historia edycji tekstu Tłumaczenie: Pokaż tłumaczenie (It shouldn’t be that way) 1. She never took anything, had the title of schoolgirl of the year. Projects and competitions, around the mass of loved ones. Father’s lawyer, mother’s doctor, and a big plan for her. Neurosurgeon to W-U-M, Warsaw. It was so beautiful outside, but at night she cried. Doomed to loneliness, not love. She didn’t want to let them down, science and science. My parents only thought about earning their money. She met a boy who’s different from everyone else. He showed her a world she didn’t know about. He stole them out of the house at night, through the window to the street. She got what her parents didn’t show her. First out of hand, then every day a new pack. Alcohol was just a substitute in the houses. Once he poured a mephedrone on a table. That’s when money is the most important thing in the family. (She is the most important) Ref: (It wasn’t like that, it shouldn’t be like that) He had candles in his eyes and stared at his immobile body. It was still warm, but there was nothing left of the soul. The wounds on her white skin describe her life. If he had been here before, nothing would have happened. (It wasn’t like that, it shouldn’t be like that) He had candles in his eyes and stared at his immobile body. It was still warm, but there was nothing left of the soul. The wounds on her white skin describe her life. If he had been here before, nothing would have happened. 2. She could have achieved so much, but the world is merciless. When you’re 11, you have to grow up. It is a world without rules that have long been established, but no ruler can win against free will. Everything is available, you have it at your fingertips. Acodini beta are hallucinogenic drugs. He was tired of the thoughts at home, he couldn’t escape them and couldn’t take drugs. Months passed, unusual for him to be clean. Every look at the needle felt like you were dreaming about it. He had candles in his eyes, and maybe you know that when you can’t turn back time and want to escape the whole world. He locked himself in the bathroom, tears flowed to him, tap water played to him the melodies of the Symphony of the Earth. All they wanted was luck, a lethal dose, there was no one to be saved, life is karma. Ref: (It shouldn’t be that way.) He had candles in his eyes and stared at his immobile body. It was still warm, but there was nothing left of the soul. The wounds on her white skin describe her life. If he had been here before, nothing would have happened. (It shouldn’t be that way.) He had candles in his eyes and stared at his immobile body. It was still warm, but there was nothing left of the soul. The wounds on her white skin describe her life. If he had been here before, nothing would have happened. (It shouldn’t be that way.) He had candles in his eyes and stared at his immobile body. It was still warm, but there was nothing left of the soul. The wounds on her white skin describe her life. If he had been here before, nothing would have happened. (It shouldn’t be that way.) He had candles in his eyes and stared at his immobile body. It was still warm, but there was nothing left of the soul. The wounds on her white skin describe her life. If he had been here before, nothing would have happened. Historia edycji tłumaczenia
Ja jestem raperem nie pizda A ty jesteś jedna na milionnnnn Chcialbym ciebie bardzo bliskoooo Chcialbym ciebie bardzo bliskoooooooo [REF] Mala ja cie przepraszam, że znowu nie odbieram Mała ja cie przepraszam, że znów ide sie najebać Mialem byc grzecznym chłopcem ale kręci mnie ten melanż Mialem w końcu dorosnąć ale chyba tak sie nie da
Gwiazdy i dziecięca fundacja, która korzystała z usług "Zatoki Sztuki", odcinają się od filmu Latkowskiego 21 maja 20 13:22 aktualizacja 21 maja 20 17:26 Ten tekst przeczytasz w 8 minut Film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało" w założeniu miał przedstawić ogrom tragedii, jaką doznały nastoletnie dziewczynki, które padły ofiarami pedofila związanego "Zatoką Sztuki". Po emisji materiału wielu wymienionych w produkcji celebrytów postanowiło osobiście odnieść się do sprawy. Niektórzy zapowiedzieli nawet sądowe pozwy. Film skomentowali już Jarosław Bieniuk, Radosław Majdan, Blanka Lipińska, Natalia Siwiec, Kuba Wojewódzki i zespół VOX. Ten ostatni dołączył także oświadczenie Fundacji Przemek Dzieciom , która w klubie ogranizowała liczne koncerty. Foto: MW Media Gwiazdy odniosły się do słów i filmu Sylwestra Latkowskiego TVP wyemitowało najnowszy dokument Sylwestra Latkowskiego pt. "Nic się nie stało". Film przedstawia kulisy afery pedofilskiej, która przed kilkoma laty rozegrała się w Sopocie. Główny antybohater, czyli Krystian W. pseudonim "Krystek" miał wykorzystywać i gwałcić nastoletnie dziewczynki w nadmorskiej "Zatoce Sztuki". W popularnym sopockim klubie często gościły gwiazdy. Sylwester Latkowski wplótł do swojego materiału zdjęcia z imprez, na których bywali polscy celebryci. Mimo że żadne znane nazwisko nie pojawiło się w zeznaniach świadków, dziennikarz TVP wyraźnie powiązał gwiazdy ze sprawą. Zobacz też: Wojewódzki zapowiada pozew przeciwko Latkowskiemu i TVP Sam film nie wzbudził tyle emocji, co zorganizowana po seansie debata na żywo. Przypomnijmy, że Sylwester Latkowski na łamach TVP wzywał rodzimych celebrytów, by ci ujawnili prawdę o "Zatoce Sztuki". Apel dziennikarza TVP szybko odczekał się wielu reakcji gwiazd, a Internet wprost zaczęły zalewać prośby o sprostowania lub sądowe groźby. Gwiazdy kontra Sylwester Latkowski. Celebryci odcinają się od "Nic się nie stało" Wśród gwiazd, które postanowiły się ustosunkować do ostatniego materiału dziennikarza TVP jest zespół VOX. Grupa na czele z Witoldem Pasztem, który brał udział w akcji "TAK dla Zatoki Sztuki", wytłumaczyła, z jakiej okazji gościli w sopockim klubie. Okazało się, że wizyta zespołu miała związek ze współpracą z Fundacją Przemek Dzieciom, na zaproszenie której VOX zagrała koncert w słynnej "Zatoce...". Witold Paszt i Jerzy Słota z zepsołu VOX Pismo wystosowała też wspomniana wyżej Fundacja Przemek Dzieciom. Jej prezes, Przemysław Szaliński oświadczył, że jedyny jego związek z "Zatoką Sztuki" polegał na skorzystaniu z mieszczącej się w klubie sali. Zaprzeczył jednocześnie, że prowadził tam jakąkolwiek działalność lub miał powiązania z właścicielami lokalu. Oświadczenie opublikował też. Krzysztof Skiba. Wokalista "Big Cyc" nie ukrywał, że jego zdaniem, wplątanie celebrytów w aferę pedofilską był niczym innym jak zabiegiem politycznym Foto: MW Media Krzysztof Skiba W materiale, który można było zobaczyć na TVP pojawiła się także Renata Kaczoruk. Była dziewczyna Kuby Wojewódzkiego skomentowała to na Instagramie: Foto: MW Media Renata Kaczoruk Sylwester Latkowski w osobnej wypowiedzi zwrócił się podczas debaty do Jarosława Bieniuka: Były partner Anny Przybylskiej postanowił odpowiedzieć dziennikarzowi TVP: Foto: MW Media Jarosław Bieniuk Polecamy: Bieniuk w pierwszym wywiadzie po zatrzymaniu z powodu seks-skandalu Jednym z najbardziej wyczekiwanych komentarzy był zdecydowanie ten Blanki Lipińskiej. Autorka erotyków nigdy nie ukrywała swojej przeszłości i zawsze mówiła wprost, że była menadżerką klubów nocnych. W tym również "Zatoki Sztuki" w Sopocie. Foto: Andras Szilagyi / MW Media Blanka Lipińska Grażyna Wolszczak w rozmowie z Plejadą przyznała: Foto: Andras Szilagyi / MW Media Grażyna Wolszczak Film Sylwestra Latkowskiego skomentował również Wiktor Zborowski. Foto: MW Media Wiktor Zborowski Tuż po emisji dokumentu do sprawy odniósł się również Radosław Majdan. Foto: MW Media Radosław Majdan Jedną z pierwszych osób, które na gorąco skomentowały film była pokazana w materiale Natalia Siwiec, która dodatkowo zablokowała dodawanie komentarzy na swoich profilach społecznościowych. Modelka razem z mężem, Mariuszem Raduszewskim zamieściła oświadczenie: Foto: MW Media Natalia Siwiec i Mariusz Raduszewski Kuba Wojewódzki jako pierwszy zapowiedział, że poda TVP i Sylwestra Latkowskiego do sądu. Foto: MW Media Kuba Wojewódzki Obojętny wobec oczerniającego materiału nie pozostał też Adam Darski, znany jako Nergal. Foto: MW Media Adam "Nergal" Darski Na razie na słowa Sylwestra Latkowskiego nie zareagował Edward Miszczak. Z dyrektorem TVN cały czas próbujemy się skontaktować. Bezskutecznie. Polecamy: Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z życiem gwiazd, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Data utworzenia: 21 maja 2020 13:22, aktualizacja: 21 maja 2020 17:26 To również Cię zainteresuje
Kochaj albo idź Kuba Wolski tekst piosenki oraz tłumaczenie. Obejrzyj teledysk z Youtube i posłuchaj mp3 z YT. Sprawdź chwyty na gitarę. Dodaj Swoją wersję tekstu i chwyty gitarowe.
Rekrutacja do szkół średnich 2022/2023 trwa. W czwartek, 21 lipca, ogłoszono listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych uczniów, teraz absolwenci wybierają, w których placówkach chcą kontynuować naukę. Czas na potwierdzenie swojej deklaracji mają do 28 lipca. Sprawdziliśmy, ile punktów trzeba było uzyskać, by dostać się do poszczególnych trójmiejskich liceów i uzupełniająca 2022/2023. "Progi z kosmosu i jak w Harvardzie", wielu uczniów nie dostało sięDo egzaminów ósmoklasisty 2022 przystąpiło 9012 uczniów w Trójmieście W 2022 r. do egzaminów ósmoklasisty w Trójmieście przystąpiło w sumie 9012 uczniów - 5880 w Gdańsku, 2776 uczniów w Gdyni i 356 uczniów w Sopocie. W całym województwie pomorskim - przystąpiło 33 130 ponadpodstawowe w Trójmieście - licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe I stopnia - przygotowały w tym roku 321 oddziałów, w których planowo ma zostać przyjętych 8918 uczniów. W porównaniu do ubiegłorocznej rekrutacji placówki planują przyjąć o 1122 uczniów więcej, przygotowano też 42 oddziały więcej niż podczas rekrutacji w roku 2021/ 2022/2023. Czy zabraknie miejsc w szkołach średnich dla uczniów?Progi punktowe w rekrutacji do szkół średnich 2022/2023W Trójmieście to zwykle licea są najczęściej wybierane przez kandydatów, jednak coraz częściej absolwenci aplikują do techników. Sprawdziliśmy, jak wyglądały progi punktowe w poszczególnych szkołach w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w tym roku. Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy?Ranking szkół średnich Najlepsze licea i technika 2022III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:1A1 - geogr-mat - - inf-mat - - biol-chem - - hist-pol-ang - - mat-fiz - - pol - Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku: - lingwistyczny z j. angielskim i francuskim - - lingwistyczny z j. angielskim i niemieckim - - matematyczno-geograficzny - - biologiczno-chemiczny - - matematyczno-fizyczny - - matematyczno-informatyczny - Szkół Łączności w Gdańsku:1abc - Technik informatyk - - Technik programista - - Technik automatyk - - Technik elektronik - - Technik robotyk - - Technik teleinformatyk - Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:1A - medyczna - 180,15 - politechniczna - 178,00 - politechniczno-językowa - 176,4 - dwujęzyczna biomedyczna - 181,44 - dwujęzyczna biznesowa - 178,65 Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:1 politechniczna (mat.) - 175,7 politechniczna (fiz.) - 173,65 humanistyczna - 166,3 medyczna - 172,9 przyrodnicza - 171,8 menedżerska - 173,4 biznesowa - 167 Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:1a humanistyczna - 165,9 Akademicka matematyczno-fizyczna - 170,15 Politechniczna matematyczno-fizyczna - 169 Ekonomiczna matematyczno-geograficzna - 168,8 Medyczna biologiczno-chemiczna - 169,7 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:1A1 matematyczno-geograficzna - 141,75 matematyczno-informatyczna - 139,55 humanistyczna - 139,1 biologiczno-chemiczna (ratownicza) - 134,45 policyjna - 132,2 Chłodnicze w Gdyni (zakres punktów uczniów najniższy i najwyższy wynik):technik elektronik - 111,3 - 167,05 chłodnictwa i klimatyzacji - 105,4 - 152,5 elektryk - 111,5 - 169,9 mechatronik - 140,3 - 174,1 informatyk - 137,3 - 169,05 programista - 154,1 - 175,35 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:0W wstępna z językiem francuskim - 161,15 matematyczno-fizyczna - 168,05 dyplomatyczna - 163,15 matematyczno-geograficzna - 169,3 prawnicza - 167,25 biologiczno-chemiczna - 172,1 matematyczno-informatyczna - 165,65 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:1A politechniczna matematyczno-fizyczno-informatyczna - 169,25 biologiczno-chemiczna - 170,15 humanistyczna - 167,4 matematyczno-geograficzna - 170,4 Liceum Ogólnokształcące w Sopocie:1A(ang) humanistyczno-społeczna - 171,95 humanistyczno-społeczna - 166,95 matematyczna - 175,7 matematyczna - 178,85 biologiczno-chemiczna - 172,45 humanistyczno-filmowo-teatralna - 164,55 Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:1A ekonomiczna - 168,3 artystyczna - 158,25 artystyczna - 169,5 społeczno-prawna - 164 biomedyczna - 165,9 matematyczno-biologiczna - 167,2 Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdańsku:0h Klasa wstępna do klasy dwujęzycznej z j. hisz - 153,13 Politechniczna - 158,75 Humanistyczna z edukacją filmową - 155,65 Medialna - 153,2 Geograficzno-matematyczna z turystyką reg. - 160,65 Europejska - 157,05 Biologiczno-chemiczna z zaj. laboratoryjnymi - 157,9 Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku:1a politechniczny - 165,87 biomedyczny - 165,36 biznesowy drugi język obcy: j. hiszpański - 165,02 lingwistyczno-prawny - 160,40 humanistyczny - 162,64 biznesowy drugi język obcy: j. niemiecki - 161,50 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:1A_f mat-fiz-ang (ang-fra) - mat-fiz-ang (ang-niem) - mat-geogr-ang (ang-hisz) - mat-geogr-ang (ang-niem) - fiz-inf-mat (ang-niem) - hist-pol-wos (ang-hisz) - pol-mat-wos (ang-hisz) - hist-pol-wos (ang-niem) - pol-mat-wos (ang-niem) - biol-chem (ang-fra) - biol-chem (ang-niem) - 177 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:1A humanistyczna (kierunki prawne i dziennikarskie) - 157,55 biologiczno-chemiczna (kierunki biomedyczne) - 164,05 matematyczno-fizyczna (kierunki politechniczne) - 160,10 matematyczno-geograficzna (kierunki ekonomiczne) - 160,40 humanistyczna (kierunki teatralne i filmowe) - 156,95 matematyczno-geograficzna - 157,20 Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza:1A matematyka i fizyka - 161 biologia i chemia - 167 historia i język polski - 160 matematyka i geografia - 160 matematyka i informatyka - 164 Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku:1A Straży Granicznej (biol-chem) - 115,65 Policyjna (hist-pol) - 104,2 Wojskowa (geo-ang) - 101,35 Mediacyjno-prawna (wos-pol) - 129,1 Mistrzostwa Sportowego (biol-ang) - w oddziałach sportowych podstawą przyjęcia jest liczba pkt. uzyskanych za próbę sprawności Celno-administracyjna (wos-pol) - 107,2 Językowa (ang-ros) - 99,5 Ratownictwa Medycznego (biol-chem) - 122,1 Medialna (wos-pol) - 116,2 pkt. XX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdańsku:1A medyczna dwujęzyczna - 166,2 autorska dwujęzyczna z mat i fiz albo info - 170,69 autorska dwujęzyczna "mat/fiz nieobliczalna" - 171,46 interdyscyplinarna dwujęzyczna - 171,5 interdyscyplinarna dwujęzyczna - 165,56 dwujęzyczna matematyczno-geograficzna - 168,89 autorska dwujęzyczna z mat i fiz albo info - 167,7 autorska dwujęzyczna "mat/fiz nieobliczalna" - 166,94 pkt. 1F humanistyczna autorska - 163,7 Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:1a matematyczno-fizyczyczno-informatyczna 155,10 biologiczno-chemiczno-matematyczna z j. angielskim 162,60 polonistyczno-historyczno-angielska 154,00 matematyczno-informatyczno-angielska 158,05 matematyczno-geograficzno-angielska 158,95 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:humanistyczna 176,50 dwujęzyczna 192,95 192,65 191,55 179,70 dwujęzyczna 197,45 197,00 193,55 Sportowe Liceum Ogólnokształcące:geograficzno-angielsko-matematyczna (angielski i niemiecki) 93,85 (angielski i niemiecki) 115,50 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:lingwistyczno-humanistyczna 158,00 155,85 155,40 162,55 158,55 159,15 156,25 Liceum Ogólnokształcące w Gdyni:matematyczno-geograficzna (angielski, francuski i niemiecki) 159,50 (angielski, francuski i niemiecki) 160,75 (angielski, francuski i niemiecki) 161,80 (angielski, francuski i niemiecki) 152,85 Budowlane (CKZiU nr 2):Technik robót wykończeniowych w budownictwie 78,90 Budowy Okrętów (CKZiU nr 1):technik eksploatacji portów i terminali 93,40 budowy jednostek pływających 71,05 mechanik lotniczy 62,90 ekonomiczne z oddziałami dwujęzycznymi:technik ekonomista (dwujezyczna) 95,70 rachunkowości (angielski i niemiecki) 98,20 reklamy (angielski i niemiecki) 136,70 grafiki i poligrafii (angielski i rosyjski) 140,85 ekonomista (angielski i niemiecki) 124,15 rachunkowości (angielski i niemiecki) gastronomiczne (ZSH-G Gdynia):technik żywienia i usług gastronomicznych 90,05 hotelarskie (ZSH-G Gdynia):technik hotelarstwa 105,25 organizacji turystyki 128,15 Transportowe (ZSE-T Gdynia):technik logistyk (angielski i niemiecki) 128,60 spedytor (angielski i niemiecki) 122,50 architektury krajobrazu (angielski i rosyjski) 115,30 urządzeń systemów energii odnawialnej (angielski i rosyjski) 139,95 transportu kolejowego (angielski i niemiecki) 96,80 automatyk sterowania ruchem kolejowym (angielski i niemiecki) 101,40 mechaniczne (CKZiU nr 1):technik pojazdów samochodowych 65,40 mechanik 70,20 nr 3 w Gdyni:technik usług fryzjerskich (angielski i niemiecki) 67,55 przemysłu mody (angielski i niemiecki) 92,85 Szkoła I stopnia nr 1 (CKZiU nr 1)mechanik pojazdów samochodowych - 79,45 samochodowy - 53,35 pojazdów - 71,35 mechanik - 69,30 Szkoła I stopnia nr 2 (CKZiU nr 2)wielozawodowa z niemieckim 43,60 z angielskim 83,75 Szkoła I stopnia nr 3 (CKZiU nr 1)elektryk kadłubów jednostek pływających 45,60 Szkoła I stopnia nr 5 (ZSH-G Gdynia)kucharz 55,70 Szkoła I stopnia nr 6 (CKZiU nr 2)sprzedawca 24,35 53,70 informują o progach punktowych - wywieszają listy w budynku lub za pośrednictwem systemu rekrutacyjnegoProgi punktowe w szkołach będą aktualizowane, ponieważ nie wszystkie szkoły udostępniają te informacje. Niektóre placówki wywiesiły listy w budynku, inne informują kandydatów tylko za pośrednictwem systemu rekrutacyjnego Dziękujemy też naszym czytelnikom, za przesyłanie informacji o poszczególnych progach w do szkoły średniej. Kandydaci częściej wybierają technikum czy liceum?Rekrutacja do szkół średnich 2022/2023 w Trójmieścieod 2022 r. do r. (do godz. 15:00) Potwierdzanie woli podjęcia nauki. Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem,29 lipca 2022 r. zostaną opublikowane listy przyjętych i nieprzyjętych do danej 1 sierpnia 2022 r. kurator oświaty będzie publikować udostępnione przez dyrektorów placówek wolne miejsca. Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich 2022/2023 w TrójmieścieZ kolei od 2 sierpnia 2022 r. do 5 sierpnia 2022 r. będzie można składać wnioski do wybranych szkół ponadpodstawowych w ramach rekrutacji uzupełniającej. 16 sierpnia 2022 r. szkoły ponownie poinformują o listach zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych uczniów, a ostateczna lista listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych zostanie opublikowana 23 sierpnia 2022 r.
nie musisz robić nic do pracy nie idź dziś praca nie zając, ona nie ucieknie no wiec" Naga i bosa - De Mono "Gorący piasek parzy raniąc me stopy Ciszą i pustką w głowie dzwoni Czekam bo kiedy wieczór zapadnie Tulę w gorący piasek nagie ramiona Słońce przepala ogniem ciało Czekam na ciebie wiem że tu będziesz"
Analizując sytuację Polski na przestrzeni lat mogę stwierdzić iż nie można było uniknąć rozbiorów Polski. Tereny Polski geograficznie leżą wokół wielu znaczących państw europejskich. Granica Polski dzielona była z takimi potęgami, mocarstwami jak Rosja czy Prusy. W „ towarzystwie” takich państw bardzo łatwo można było stracić ziemie, naród i kraj. Państwa ościenne Polski prowadziły od początku swojego istnienia dość ekspansywną politykę zagraniczną. Tereny Polski były „apetycznym kąskiem” dla szybko rozwijających się mocarstw. Zewnętrzne zagrożenia były pośrednim lecz w ostatecznym rozrachunku decydującym czynnikiem, który doprowadził do rozbiorów Polski. Kolejną przyczyną było osłabienie wewnętrzne kraju. Postępująca od XIV wieku pewna tendencja osłabiająca władzę w Polsce była zaczątkiem rozbiorów. Ustrój Rzeczpospolitej na przestrzeni wieków ewoluował lecz nie zawsze godziło się to z nastrojami społecznymi w państwie. Jednak dopiero same zdarzenia, które wydarzyły się bezpośredni przed rozbiorami miały decydujący wpływ na dalsze losy państwa. Jeszcze za życia Augusta III Sasa powstały w Polsce dwa wrogie sobie stronnictwa magnackie. W związku ze zbliżającą się elekcją Caryca Katarzyna II wysuwa jako kandydata na tron Stanisława Poniatowskiego. Stanisław August Poniatowski zostaje kolejnym królem elekcyjnym będąc jednocześnie gwarancją kontroli państwa polskiego prze Katarzynę Carycę. Stanisław August przeprowadza w Polsce szereg reform podobnych do proponowanych przez rodzinę Czartoryskich lecz nie spotkało się to z aprobatą zwolenników tego stronnictwa. Prusy i Rosja również obawiały się nowych reform, które mogły dać Polsce siłę i niezależność. Kraje te podjęły kroki w dalszym działaniu tak aby nie dopuścić do wzrostu znaczenia Polski. Wmieszały się w sprawy Polski pod pretekstem żądania równouprawnienia innowierców. Pomimo niechętnego stosunku do żądań sąsiadów, ostatecznie na sejmie w 1767 roku szlachta obaliła dotychczasowe reformy. W Polsce zaczynają panować „złotowolnościowe” przywileje szlacheckie co jest źródłem słabości naszego kraju. W tym momencie następuje wewnętrzne rozbicie państwowości i rządów w kraju. Caryca Katarzyna wywożąc i porywając opornych senatorów czuwa nad dalszym przebiegiem wydarzeń. Spotkało się to z oburzeniem ze strony Polaków, którzy w 1768 roku zawiązują konfederację barską skierowaną przeciwko ingerencji Rosji i samemu królowi. Jednak pod naciskiem państw zaborczych zostaje zwołany sejm rozbiorowy w 1733 roku. Polscy szlachcice zostają przekupieni i składają przysięgę nowym władzom. Dochodzi prawda do nielicznych protestów takich jak wystąpienie Tadeusza Rejtana lecz to za mało by zmienić bieg historii. Konkretne rokowania rozbiorowe podjęte zostały w 1771 r. Ostateczne decyzje zapadły na początku 1772 r., a 5 sierpnia 1772 r. podpisane zostały trzy traktaty. W imieniu Katarzyny II traktat rozbiorowy podpisywali Nikita Panin oraz Aleksander Golicyn. W imieniu Marii Teresy i Józefa II - Józef Lobkowitz, a imieniu Fryderyka II - książę Wiktor Fryderyk Solms. Trzeba było rozbiór jakoś uzasadnić. To nie było takie proste zająć część terytorium obcego państwa w Europie i nic na ten temat nie powiedzieć. Katarzyna II uzasadniając rozbiór Rzeczpospolitej powróciła do sytuacji z 1764 r. Udowadniała, że należą się jej północno-wschodnie ziemie Rzeczpospolitej, a więc województwo inflanckie, mścisławskie, prawie całe województwo witebskie, część województwa połockiego i mińskiego. Razem stanowiło to 92 tys. km2. Na tym terytorium mieszkało blisko 1,5 mln ludzi. Prusy zagarnęły województwa pomorskie, ale bez Gdańska, województwo malborskie z całą Warmią, chełmińskie bez Torunia, oraz część województw poznańskiego, gnieźnieńskiego, inowrocławskiego, brzesko-kujawskiego, ziemię lęborską i bytowską. Ziemia lęborska i bytowska były dotychczas lennem Rzeczpospolitej. Łącznie Prusy zagarnęły 36,5 tys. km2. Na tym terenie zamieszkiwało ok. 580 tys. ludzi. Dzięki temu Prusy uzyskiwały połączenie pomiędzy Brandenburgią a królestwem pruskim. Przejęły także kontrolę na eksportem polskiego zboża. Od 1775 r. Rzeczpospolita musiała płacić wysokie cło za przewóz zboża do Gdańska. Austria zagarnęła Małopolskę po Wisłę i San, czyli część województw krakowskiego, sandomierskiego, województwo bełskie i ruskie, a także skrawki województw podolskiego i wołyńskiego aż po prawy brzeg rzeki Prut. W zaborze austriackim znalazło się 86 tys. km2, na którym zamieszkiwało blisko 2 mln ludzi. Niektórzy mówią, że nawet było 3 mln ludzi. Rzeczpospolita w wyniku pierwszego rozbioru straciła 30 % powierzchni państwa oraz około 37 % ludności. W Rzeczpospolitej nie podniosły się żadne głosy sprzeciwu na to się stało. Ludność wiejska przywykła już do obecności obcych wojsk, a o przynależności do nowego państwa dowiedziała się wówczas, kiedy kazano płacić podatki, wtedy gdy nowe władze zaczęły nakładać swoje prawa. Ci którzy po upadku konfederacji barskiej opuścili kraj próbowali coś czynić za granicą, ale znaczenie emigracji po konfederacji barskiej było znikome. Sam Stanisław August Poniatowski rozpoczął akcję dyplomatyczną. Chciał, aby rozbiór został potępiony przez takie kraje jak Anglia, Francja, Hiszpania, ale na pomoc tych państw liczyć nie mógł. Udało się zakwestionować uzasadnienie prawne rozbiorów. Natomiast ci którzy pozostali na terenie Rzeczpospolitej kanclerz litewski Michał Fryderyk Czartoryski zatwierdził przykładając pieczęć kanclerską rozbiory. Adam Czartoryski, książę, złożył przysięgę wierności Katarzynie II. Podobnie postępowali inni przedstawiciele szlachty, składając przysięgę wierności nowym władcom na zabranych ziemiach, prosząc jedynie o zachowanie swoich przywilejów. Odruchy sprzeciwu właściwie należały do rzadkości. Nowi władcy nie zamierzali jednak respektować przywilejów szlacheckich. Dla nieposłusznych zapowiadali surowe kary. Pojawił się problem tych magnatów, którzy mieli swoje majątki podzielone teraz granicą. Musieli oni złożyć przysięgę wierności zaborcom, a jednocześnie obowiązywała ich przysięga złożona Rzeczpospolitej. Rosja, Austria i Prusy nie mówiły o zaborze. Mówiły natomiast o rewindykacji granic, co więcej słusznych granic. Pojawiały się publikacje, w których udowadniano, że Rzeczpospolita posiadała prawa, terytoria, które jej się nie należały, lecz należały się państwom ościennym. I tak. Katarzyna II powoływała się na swój tytuł, wszak nosiła tytuł cesarzowej Wszechrosji, wszystkich ziem ruskich. Dlatego wszystkie ziemie ruskie także te, które znajdowały się w granicach Polski należały do Rosji. W imię tego tytułu carycy ziem ruskich zagarnięto polskie Inflanty, które nigdy ziemią ruską nie były. Zaborem Rosja łamała pokój Gżymułtowskiego, który ustalał granice pomiędzy Rosją i Polską za nienaruszalną po wszeczasy. Prusy odwoływały się do rzekomej słusznej sukcesji Brandenburgii na Pomorzu Zachodnim, ponieważ zakon krzyżacki panował na ziemi Gdańskiej i Warmii, a król pruski był sukcesorem zakonu krzyżackiego. Dlatego Ziemia Gdańska i Warmia należały do Prus. Zapomniał tylko król pruski o pokoju toruńskim z 1466 r., traktacie krakowskim z 1525 r., oraz o traktatach bydgosko-welawskich z 1657 r. Najmniej podstaw do uzasadnienia zaboru miała Austria, tylko jej argumenty przypominały bardziej satyrę, aniżeli dowód historyczny. Po dokonaniu pierwszego rozbioru państwa zaborcze uroczyście potwierdzały, że żadnych roszczeń terytorialnych wobec Rzeczpospolitej wysuwać już nie będą. I rozbiór nie przekreślał jeszcze szans Rzeczpospolitej. Możliwością wyjścia z kryzysu było przeprowadzenie szybkich i dobrych reform, reform, które wzmocniły by państwo, ponadto scaliły polskie społeczeństwo. Państwa zaborcze domagały się zwołania sejmu Rzeczpospolitej, zależało im na tym, by sejm Rzeczpospolitej zatwierdził traktaty rozbiorowe. Sejm otwarto 19 kwietnia 1773 r. Aby uniknąć jego zerwania doprowadzono do zawiązania konfederacji. Przeciwko temu zaprotestował poseł nowogródzki Tadeusz Rejtan. Powiedział on, że w uniwersale zwołującym sejm nie było mowy o konfederacji. Zakwestionowano także urząd marszałka sejmowego, na który to urząd został mianowany, a nie jak wymagało prawo wybrany, zwolennik Rosji Adam Poniński. Tym razem, może po raz pierwszy w historii Rzeczpospolitej, liberum veto miało służyć dla dobra Rzeczpospolitej. Sprzeciw Rejtana sejm zignorował. Rozpoczęto obrady. Sejm przekształcił się w sejm delegacyjny i rozpoczęto procedurę mającą doprowadzić do zatwierdzenie traktatów rozbiorowych. Tadeusz Rejtan próbował jeszcze zatarasować swoim ciałem wejście do sali, gdzie znajdowały się dokumenty rozbiorowe. Później Tadeusz Rejtan popełnić samobójstwo. Adam Poniński za usługi wobec Rosji otrzymał tytuł książęcy. Traktaty rozbiorowe zostały przyjęte. Poza podpisaniem traktatów rozbiorowych sejm rozbiorowy podjął także inne reformy, które miały służyć dobru Rzeczpospolitej. Utworzono Komisję Edukacji Narodowej. Było to pierwsze ministerstwo oświaty. Komisję tworzyło 8 osób wybieranych na 6 lat. W ramach Komisji Edukacji Narodowej działali tacy ludzie jak Ignacy Potocki - przewodniczący Towarzystwa Ksiąg Elementarnych, Grzegorz Piramowicz - pijar, Hugo Kołłątaj, Kazimierz Narbut - pijar, Antoni Popławski - pijar. Komisja przejęła nadzór nad wszystkimi szkłami w państwie, także nad uniwersytetami w Krakowie i Wilnie. Powołano Radę Nieustającą. Zajęła ona miejsce tzw. Rady Senatorskiej. Miała służyć królowi rada i pomocą. Monarcha był jedynie członkiem rady i posiadał jeden głos, ale w przypadku, kiedy głosy w radzie rozłożyły się równomiernie monarcha miał prawo do drugiego głosu, jego głos mógł przeważyć. W skład Rady wchodziło 36 osób, których wybierał sejm w połowie z senatu, w połowie z izby poselskiej. Co 2 lata miała ustępować 1/3 Rady, a sejm wybierał nowych. Rada swą działalność realizowała przy pomocy pięciu komisji, departamentów: - departament interesów cudzoziemskich (spraw zagranicznych), departament policji,departament wojska, departament skarbu, departament sprawiedliwości. Decyzje podejmowano większością głosów. W Radzie coraz większe znaczenie zaczął odgrywać król, a właściwie kryjący się za jego plecami poseł rosyjski, co uniemożliwiało normalne funkcjonowanie Rady. Blokowano w ten sposób działalność reformatorską. Dlatego w niedługim czasie Rada Nieustająca została określona jako „zdrada nieustającą”. Sejm podjął decyzję o zwiększeniu liczby wojska do 30 tys., z czego 22 tys. miała wystawić Korona, a 8 tys. Litwa. Uchylono kary śmierci. Zakazano tortur w celu uzyskania zeznań. Byłemu kanclerzowi Andrzejowi Zamojskiemu zlecono opracowanie nowego kodeksu prawa, szczególnie prawa sądowego. Przeprowadzono także reformę wzmocnienia finansów państwa. Do tej pory, jeśli skarb państwa potrzebował jakiegoś wzmocnienia, to podnoszono podatki. Teraz sejm rozwiązał sytuację inaczej. Starostwa oddawano tym, którzy chcieli płacić więcej bez podnoszenia podatków. Wprowadzono także praktykę sporządzania budżetu państwowego. Rzeczpospolita była właściwie pierwsza w tym względzie na kontynencie europejskim. W latach 1788-1792 odbył się sejm, rozpoczynał się on w bardzo korzystnym dla Rzeczpospolitej momencie. Rosja musiała zaangażować się w Turcję. Wojna z Turcją sprawiła, że Rosja pogrążyła się w kłopotach militarnych. Osłabła także kontrola ambasady rosyjskiej w Warszawie. Polityka Prus wobec Rzeczpospolitej dawała nadzieję na możliwość przeprowadzenia reform. Sejm rozpoczęty jesienią 1788 r. miał być sejmem zwyczajnym, ale posłowie jakby się umówili - na samym początku wyrazili gotowość do przedłużenia obrad sejmu, początkowo o kilka miesięcy. Niemniej jednak było to pewne novum w polityce Rzeczpospolitej. Później pojawił się postulat sejmu nieustającego. Przedłużeniu obrad sejmowych sprzyjało przekonanie, że należy zerwać z zależnością od Petersburga i w sposób samodzielny decydować o losach Rzeczpospolitej. Tuż po otwarciu obrad podjęte zostały decyzje o podniesieniu liczby wojska do 100 tys. Było to pierwsza uchwała sejmowa, uchwała, która miała właściwie zadecydować o dwóch latach sejmu. Bowiem pierwszy zapis uchwalono zgodnie, natomiast doszło do kłótni o komendę nad wojskiem, kto tym wojskiem 100 tysięcznym ma kierować. Punktem spornym były także pieniądze na utrzymanie takiego wojska. Wówczas to na sejmie ujawniła się opozycja wspierana pieniędzmi z zagranicy. Drugim posunięciem sejmu było zniesienie departamentu wojskowego przy Radzie Nieustającej, a w miejsce tego powołano komisję sejmową do spraw wojska. To wywołało sprzeciw posła carskiego. Tenże poseł członek ambasady rosyjskiej nakłaniał króla Stanisława Poniatowskiego, by opuścił sejm, który wówczas zostałby zerwany. 19 stycznia 1789 r. sejm w odpowiedzi zlikwidował całą Radę Nieustającą. To sejm przejął funkcje rządu. Reformy hamowała opozycja sejmowa. Szybko okazało się, że sejm jako zbyt liczny, nie jest w stanie pełnić funkcji rządu. Pojawiła się konieczność utworzenia czegoś na miejsce Rady Nieustającej. W grudniu 1789 r. sejm otrzymał "zasady do poprawy rządu" przygotowane przez Ignacego Potockiego. W lipcu 1789 r. we Francji wybuchła rewolucja. Wywarło to pewien wpływ na polskie środowisko mieszczańskie. Wówczas to w listopadzie tegoż roku prezydent Warszawy Jan Dekert zgromadził przedstawicieli 141 miast królewskich i wraz z nimi udał się w czarnej procesji na zamek królewski, by przedstawić sejmowi swoje żądania. Przedstawiciele miast domagali się rozszerzenia uprawnień mieszczan w życiu politycznym państwa. Sejm przyjął postulaty mieszczan, ale pracował bardzo powoli. Kłótnie podzieliły sejm na zwolenników i przeciwników reform. Ponadto wśród samych zwolenników reform zaznaczył się podziały dotyczące spraw jak daleko powinny być posunięte reformy. Tymczasem w Europie zmieniała się sytuacja międzynarodowa. W 1790 r. zmarł Józef II, jego następcą został Leopold II, który zawarł ugodę z Prusami. Pojawiła się możliwość pojednania pomiędzy Prusami i Rosją, ponieważ Rosja odstąpiła od wojny ze Szwecją. Jesienią 1790 r. zakończyły się dwa lata sejmowania. Powstało pytanie o dalszą legalność sejmu. Sejm miał bowiem być zwoływany co dwa lata. Na tyle był udzielony mandat poselski. Pojawił się problem: czy sejm ma się rozwiązać czy ma kontynuować dzieło reform. Wówczas podjęto decyzje o dalszych obradach sejmu, natomiast sejmiki ziemskie miały wybrać nowych posłów. W ten sposób została podwojona ilość osób należących do izby poselskiej. Nowi posłowie byli w większości zwolennikami reform państwa. Byli to ludzie, którzy ukończyli edukacje w szkołach już pod patronatem Komisji Edukacji Narodowej. Zmienił się nastrój w sejmie. 5 stycznia 1791 r. sejm w nowym składzie uchwalił deklarację, która głosiła, że każdy poseł biorący od państw obcych pieniądze będzie karany śmiercią. 18 kwietnia sejm uchwalił ustawę o miastach. W tej ustawie znalazły się postulaty z czarnej procesji. Uchwalone zostało prawo o sejmikach. Z sejmików szlacheckich wykluczono gołotę. Gołota była to szlachta bez ziemi, była to szlachta najbardziej przekupna, a było jej najwięcej. Miała ona wpływ na to, kogo na sejmikach ziemskich wybierają do sejmu. Później obydwie te ustawy znalazły się w ustawie rządowej z 3 maja. Bezpośrednio po przyjęciu ustawy o miastach obrady sejmu zostały zawieszone z uwagi na Święta Wielkanocne. Większość posłów rozjechała się do swoich domów, licząc na to, że obrady zostaną wznowione 5 maja. Zwolennicy reform zostali powiadomieni o tym iż maja się stawić w sejmie 3 maja. Co więcej, o tym, że sejm rozpocznie obrady 3 maja zostali powiadomieni mieszczanie warszawscy. Rankiem 3 maja na placu Zamkowym gromadziły się tłumy mieszczan. Było ok. 20 tys. Niektóre cechy przybyły z bronią, bojąc się interwencji rosyjskiej. Co więcej hetman Branicki ściągnął wówczas do Warszawy swoich zwolenników, a należał on do przeciwników reform. Przed godz. 11 przybył do sejmu sam król Stanisław August Poniatowski. Na sali byli przede wszystkim zwolennicy reform. Kręgi opozycyjne były wyraźnie uszczuplone. Odczytano doniesienia o sytuacji międzynarodowej. Wówczas podkreślono konieczność natychmiastowego przeprowadzenia reform ustroju państwa ze względu na złą sytuację międzynarodową. Następnie odczytano projekt ustawy rządowej, głosy opozycji zostały zagłuszone, ustawa została przyjęta, a król złożył na nią przysięgę. Najgłośniej przeciwko ustawie krzyczał poseł kaliski - Jan Suchorzewski. Była to konstytucja sejmowa, uchwalono przez sejm walny skonfederowany, nazwana od daty uchwalenia konstytucją 3 maja. Konstytucja 3 Maja składała się ze wstępu, 11 artykułów, zakończenia z podpisami. Do Konstytucji zostały dołączone ustawy dodatkowe - ustawa o miastach, o sejmikach. Wśród tych 11 artykułów widać było pewien logiczny porządek. Pierwsze cztery artykuły od 1 do 4 dotyczyły: religii katolickiej, praw duchowieństwa, szlachty, mieszczan i chłopów - czyli wszystkich stanów Rzeczpospolitej. Były to więc normy określające ustrój społeczny państwa. Omawiały także prawa stanowe. Artykuły 5 do 8 mówiły o ustroju politycznym, omówiona została władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. Artykuł 9 podjął problem regencji. Artykuł 10 mówił o wychowaniu dzieci królewskich. Artykuł 11 omawiał zagadnienie sił zbrojnych Rzeczpospolitej. Uchwalenie konstytucji 3 maja zaniepokaja przeciwników reform, zwłaszcza magnatów polskich. Łącznie więc z państwami sąsiednimi postanawiają nie dopuścić do żadnych reform w Polsce. W tym celu Katarzyna II wydaje polecenie przygotowania w Petesburgu konfederacji, która jest ogłoszona w Targowicy i ma za zadanie obalić postanowienia konstytucji 3 maja. Dochodzi do walk pomiędzy wojskami rosyjskimi. Odnieśliśmy nawet kilka zwycięstw ale Stanisław August Poniatowski nie wierząc w końcowy sukces wydaje rozkaz zaprzestania walk licząc na ugodę z carycą. Do ugody nie doszło i targowiczanie przejmując władzę burzą wszystko co stworzył Sejm Czteroletni. Obalają konstytucję 3 mają i zajmują majątki tych którzy „opuścili” kraj. W roku 1793 po porozumieniu Prus i Rosji dochodzi do drugiego rozbioru Polski. Drugi rozbiór Polski i rządy targowiczan wywołały wielkie oburzenie wśród społeczeństwa . Pod naciskiem społecznych niepokojów została przygotowana insurekcja na której czele miał stanąć Tadeusz Kościuszko. Wódz powstania organizuję armię która miała walczyć z targowiczanami. Wojska kosynierów odniosły sukces w bitwie pod Racławicami ( 1794 rok ). Wieść o zwycięstwie Kościuszki szybko obiegła Polskę i rozpaliła a rodakach nadzieję i chęć walki w innych miastach. Po ogłoszeniu Uniwersału Kościuszko chciał zapewnić sobie wsparcie chłopów lecz powstanie w sumie zostaje stłumione. Armia prusko-rosyjska miażdży wojska polskie, ginie wielu znakomitych przywódców. Stolica – Warszawa zostaje zajęta przez wojska wroga. 16 listopada 1794 r. pod Radoszycami ostatnie oddziały powstańcze złożyły broń. Powstanie zakończyło się klęską. Dowódcy powstania T. Kościuszko, Józef Sierakowski znaleźli się w niewoli. Trafili do carskich więzień. Sąsiedzi Rzeczpospolitej rozpoczęli rozmowy na temat ostatecznego podziału państwa polskiego. Tym razem do planów rozbiorowych włączyła się także Austria, która nie brała udziału w drugim rozbiorze. Nie brała udziału w zwalczaniu insurekcji. Pomiędzy zaborcami doszło do napięć co do podziału Rzeczpospolitej, a wykorzystała to Francja, umacniając zdobycze rewolucji francuskiej. Było to możliwe dzięki temu, że Prusy, które chciały aktywnie uczestniczyć w podziale Rzeczpospolitej zawarły z Francją pokój. Od 23 grudnia 1794 r. do 3 stycznia 1795 r. przygotowywano traktat rozbiorowy pomiędzy Rosją i Austrią. Natomiast dopiero w październiku gotowy był traktat rozbiorowy pomiędzy Rosją i Prusami. W traktacie austriacko-rosyjskim znalazło się uzasadnienie. Jako uzasadnienie podano fakt wybuchu powstania, które zagrażało sąsiadom Polski oraz niemożność zdaniem zaborców utworzenia przez Rzeczpospolitą rządu. Przy pierwszym dwóch powstaniach bawiono się w ratyfikację traktatów rozbiorowych przez polski sejm. Przy trzecim rozbiorze nie było im to już zupełnie potrzebne. Państwa polskiego już nie było. Rzeczpospolita została wymazana z mapy Europy. Natomiast pozostał problem. Był król państwa, którego nie było, król, który tron zdobył dzięki poparciu rosyjskiemu, teraz tego króla trzeba było nakłonić do abdykacji. Sam Stanisław August Poniatowski chciał abdykować po I rozbiorze, ale wówczas Katarzyna II jego abdykację odrzuciła. Od stycznia 1795 r. Stanisław Poniatowski przebywał w Grodnie. W jednym ze swoich listów skierowanych do Katarzyny II zwrócił się o pomoc dla społeczeństwa polskiego. Carycy jednak los Polski szczególnie nie obchodził. Stanisław August Poniatowski abdykację złożył 25 listopada 1795 r. w rocznicę swojej koronacji. Przewieziony został następnie do Petersburga, gdzie doczekał się śmierci Katarzyny II. Zmarł 12 lutego 1798 r. Pochowany został w kościele św. Katarzyny. W 1938 r. odbył się drugi pogrzeb króla Stasia. Z Petersburga jego prochy zabrano i pochowano w jego rodzinnej miejscowości w Wołczynie. W 1994 r. odbył się trzeci pogrzeb i króla Stasia pochowano w Warszawie. Na mocy traktatu rozbiorowego Austria zajęła Kraków, który był okupowany przez armię pruską. Zajęła także Austria płd. część Galicji i Małopolski. Granica zaboru austriackiego biegła wzdłuż Pilicy, następnie na wsch. od Warszawy, obejmowała Lubelszczyznę i na wysokości Ziemi Chełmskiej łączyła się z województwem pruskim. Było to ponad 47 tys. km2 na których zamieszkiwało blisko 1,5 mln ludzi. Granica zaboru pruskiego biegła także wzdłuż Pilicy, Prusy zajęły Warszawę, Mazowsze, i część Podlasia, płn. wsch. opiera się na Niemnie. Ten zabór pruski objął 48 tys. tym terenie mieszkało 1 mln ludzi. Rosja zajęła Kurlandię, Litwę aż po Niemen z Grodnem, Nowogródczyznę, część Podlasia. Granica zaboru sięgała po rzekę Bug. Było to łącznie 120 tys. km2 na których zamieszkiwało 1,2 mln ludzi. Opinia europejska przyjęła bardzo spokojnie wymazanie Polski z mapy Europy. Właściwie tylko niektórzy przedstawiciele oświecenia tacy jak Rousseau stanęli po stronie Polaków. Ale byli i tacy jak Wolter, który po pierwszym rozbiorze gratulował królowi pruskiemu udziału w rozbiorze. Było to związane z tym, że opinia europejska była skoncentrowana na wydarzeniach francuskich, rewolucji francuskiej. Nikt wówczas w Europie nie zdawał sobie sprawy z tego, że rozbiory Polski spowodowały powstanie przymierza trzech państw Rosji, Prus i Austrii, przymierza na tyle silnego, połączonego wspólnym interesem zabranych ziem, że te państwa w niedługim czasie zaczną dyktować prawa całej Europy. Rozbiory Rzeczpospolitej były złamaniem ówczesnego prawa międzynarodowego jakie istniało w Europie, prawa które opierało się na zasadzie wypływającej jeszcze z prawa 12 tablic rzymskich, które mówiło pacta sunt servanta - umów należy dotrzymywać. Rosja dokonując rozbiorów złamała umowę międzynarodową jaką był pokój Gżymułtowskiego. Wszystkie państwa zaborcze złamały swoje oświadczenia po pierwszym rozbiorze mówiące, że żadnych pretensji terytorialnych wobec Rzeczpospolitej wysuwać już nie będą. Katarzyna II ponadto złamała swoje zobowiązania z 1764, 1768 r. Z innych zasad prawa międzynarodowego, które zostały złamane to zasada suwerenności państwa oraz zasada nie ingerowania w wewnętrzne sprawy państwa. Wobec sejmu polskiego, który ratyfikował traktaty pierwszego i drugiego rozbioru zastosowano przymus, co też było pogwałceniem prawa europejskiego, prawa, które mówiło, że traktatów międzynarodowych nie wolno zawierać pod przymusem. Trzeci rozbiór był już aktem przemocy, rozbiór Polski unicestwił państwo polskie a trzy mocarstwa zaborcze ogłosiły, że na zawsze ma być zlikwidowana nazwa Królestwo Polskie. Rzeczpospolita padła ofiarą zaborczości trzech sąsiadów i jest to najważniejsza przyczyna upadku państwa polskiego. Sami Polacy nie byli bez winy. Wady ustroju : wolna elekcja, liberum veto oraz niesprawiedliwe prawa osłabiały państwo. Wszechobecna prywata szlachty oraz łatwość z jaką byli przekupywani w zamian za zmianę poglądów nie świadczy dobrze o narodzie polskim. Może taka jest mentalność Polaka, która ukazuje go jako zaślepionego głupca, który myśli tylko o wzbogaceniu się a nie o państwie i jego sytuacji. Może do władzy byli dopuszczeniu źli i nieodpowiedni ludzie, którzy nie potrafili zapanować nad własnymi pobudkami. Uważam, że główną przyczyną rozbiorów Polski były właśnie takie zachowania. Przecież pasmo niepowodzeń jakie spotkały Polskę wynikało ze złego gospodarowania w państwie a pamiętajmy że to ludzie tworzą historię i na ich działanie nie ma żadnych usprawiedliwień Według mnie był to chyba najtragiczniejszy okres w historii Polski, no może za wyjątkiem wojen w XX w. Polska praktycznie nie miał własnego zdania, w kraju, ani na arenie międzynarodowej. O całym jej losie, jak mogliśmy przeczytać wyżej, decydowały trzy państwa: Austria, Prusy i Rosja. Jedynym „stałym” sprzymierzeńcem, jakby się mogło wydawać, była Francja. Lecz niestety, nawet on robiła to tylko dla swoich korzyści. Jak widać Polska cały czas była uzależniona od sąsiadów. Warto zauważyć, że było tak aż do II wojny światowej. A może nawet i dłużej... 7Z6l. 118 442 282 330 47 161 400 475 264

nigdy nic nie brała miała tytuł uczennicy roku